V červenci v rámci kulatého stolu pořádaného Institutem plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR) proběhla diskuse o problému krátkodobého pronájmu bytů v České republice. Vedoucí oddělení Ondřej Boháč zaznamenal zvýšení počtu bytů typu Airbnb na stejnou úroveň, jaká byla před pandemií covid-19.
Diskuse se zúčastnil také primátor Prahy, který se negativně vyjádřil o provozování hotelů v obytných budovách. Podle jeho názoru by měl stát kontrolovat a regulovat sféru krátkodobého pronájmu na základě jasných předpisů, a ne tak formálně jako nyní.
Pražská radní pro legislativu Hana Kordová Marvanová provedla právní analýzu problému hotelů tohoto typu. Vyplývá z ní, že k trvalému pobytu musí být užíván byt, který je určen k bydlení a má odpovídající právní statut. V případě, že majitel bytu jej pronajímá po většinu roku krátkodobě, bude nutné rekolaudovat nemovitost na objekt poskytující ubytování. Chcete-li to provést, musíte kontaktovat stavební úřady, které mají oprávnění schválit žádost a provést právní změnu statutu bydlení.
Rovněž byl projednán vývoj metodického akčního plánu pro stavební úřady. Byrokratický proces je poměrně komplikovaný a úřady takovou zátěž časově nezvládají. Také monitorování situace je poměrně slabé a jsou zapotřebí důkladnější kontroly. Uvažovalo se o možnosti zahájení jednání s Ministerstvem pro místní rozvoj ČR za účelem vypracování metodického akčního plánu a pomoci stavebním úřadům při kontrolách. V tomto ohledu můžeme očekávat, že v nejbližší budoucnosti bude trh s krátkodobými pronájmy ještě přísněji regulován a obyvatelé Prahy se již nebudou potýkat s nepříjemnostmi způsobenými minihotely ve svých domech.