60 Co čeká realitní trh v roce 2022.jpg

Co čeká realitní trh v roce 2022?

1.2.2022

Loňský rok si připomenou obyvatelé celé Evropy nebývalým růstem inflace. Ani Česká republika se nestala výjimkou. Pro stabilizaci situace byla česká centrální banka nucena zvýšit základní sazbu a zpřísnit podmínky pro získání hypoték. Je zřejmé, že podobná opatření značně ovlivní i trh s nemovitostmi.

    Analytici se domnívají, že mnozí, kteří plánovali koupit vlastní bydlení, si to už nebudou moci v letošním roce dovolit. Důvodem je nejen růst úrokových sazeb a zpřísnění podmínek pro získání hypotéky, ale i očekávání dalšího růstu cen nemovitostí. Koneckonců, v současné době se staví méně bytů, než j e nutné k pokrytí potřeb obyvatel země. Zároveň můžeme pozorovat růst cen stavebních materiálů a nedostatek pracovní síly, což přímo ovlivňuje  cenotvorbu nemovitostí. Na základě výše uvedených skutečností lze konstatovat, že hodnota nemovitostí v Česku bude i navzdory zpřísnění podmínek pro získání hypotéky nadále růst. V souvislosti s tím poroste i poptávka po nájemním bydlení spolu s nájemným. Největší růst cen se očekává ve velkých městech.

     Podle analytika společnosti Ronda Invest Petra Golky lze v roce 2022 očekávat nárůst poptávky po bytech s balkony a terasou, rodinných domech a nemovitostech na venkově. Tento trend nastavila pandemie koronaviru a s ní související omezené možnosti cestování. Také Petr Golka očekává růst hodnoty pozemků, protože jejich nabídka je fyzicky omezená. Investice do takových aktiv tradičně patří k těm nejspolehlivějším.

     Na základě výše uvedeného lze konstatovat, že v roce 2022 ceny nemovitostí a pronájmu i nadále porostou, což umožní zachránit kapitál investorů před vysokou inflací. 

     Uvažujete-li o koupi nemovitosti, rádi vám poradíme a vybereme to nejlepší řešení, které odpovídá vašim požadavkům.

Používáme k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použití údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy. Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit.

Více informací & nastavení